صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Taboo
نام: Taboo
كد: 14552
گروه سني: 12 سال به بالا
تعداد ...
Scattergories
نام: Scattergories
كد: 04917
گروه سني: 12 ...
Uno Extreme Relaunch
نام: Uno Extreme Relaunch
كد: 9364
گروه سني: ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Magnetic Double Easel
نام: Magnetic Double Easel
كد: 5031
گروه ...
Starfly
نام: Star Fly
كد: 20000
گروه سنى : 5 سال ...
Forest Fruits
نام: Forest Fruits
كد: 15007
گروه سنى : 3 ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
شناخت نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگى
نوزاد و ارتباط با ديگران - نوزادان همواره به کمک ديگران احتياج دارند. اينکه نوزاد بتواند توجه والدين خود را برانگيزد تا از او مراقبت کنند، يکى از توانايى هاى مهم اجتماعى او محسوب مى شود که از بدو تولد وجود دارد. مشخص است که خواسته ها و توانايى هايى که در نوزاد وجود دارند کاملا غريزى هستند. همانطور که والدين به زيبايى هاى يک نوزاد و خواسته هاى طبيعى او واکنش نشان مى دهند، نوزاد نيز به سرعت ياد مى گيرد که با بکارگيرى جذابيت ها و گيرايى هاى خاص خود، چگونه مى تواند به خواسته هايش دست يابد.
در سه ماهگى، نوزاد با لبخندها و حرکت ابروهايش شروع به جلب توجه کردن و برقرارى ارتباط مى کند. به محض اينکه نوزاد مى بيند لبخند هاى او بر اطرافيان نيز تاثير مى گذارد، ياد مى گيرد که از ته دل بخندد و طى مراحل بعدى مى آموزد که چگونه براى رسيدن به خواسته هايش بايد لبخند بزند.

- نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگى تلاش دارد تا چه چيزى را بياموزد؟
در اين مرحله، ارتباط برقرار کردن نوزاد با ديگران بيشتر به منظور جلب توجه و رفع نيازهايش است. نوزادان با يک سرى واکنش هاى غير ارادى مانند بستن چشم ها وقتى که کسى به سرعت به آن ها نزديک مى شود، يا با لبخند زدن به چهره فردى که مى بينند و يا گريه کردن در مواقعى که گرسنه، مضطرب و يا خواب آلود باشند، پا به اين دنيا مى گذارند. از همان بدو تولد اولين تلاش هاى نوزاد براى برقرارى ارتباط با ديگران آغاز مى شود که گفتگو هاى پيش زبانى ناميده مى شوند. اين نوع ارتباط ابتدايى بين نوزاد و والدين، و يا بازى هايى که با آن مشغول مى شود، نشان مى دهد که بعد از مدتى تبديل به يک سرى رفتار هاى اجتماعى در نوزاد خواهد شد.

- براى تقويت اين توانايى ها نوزاد چه کارهايى انجام مى دهد؟
نوزادان قادر به تقليد حالت هاى چهره افراد مى باشند. براى مثال اين کار را با بيرون آوردن زبانشان انجام مى دهند. تقريبا سه هفته طول مى کشد تا نوزاد اولين لبخند هاى خود را به اطرافيان بزند. اما لبخندهايى که با خودآگاهى و براى رسيدن به اهدافش به ديگران نشان مى دهد، در شش هفتگى پديدار مى شوند. بعد از چند روز نوزاد مى تواند صداى مادر خود را از بقيه صداها تشخيص دهد. نوزادان شيفته چهره افراد هستند و تقريبا در دو ماهگى مى توانند چهره آشنايان را تشخيص دهند. آنها زمانى که مادر کلاه بر سر مى گذارد و يا عينک آفتابى به چشم مى زند، شروع به گريه کردن مى کنند.
در شش هفتگى، نوزاد به دقت به چهره مادر هنگام پرستارى از او نگاه مى کند و در هشت هفتگى شروع به بازى هاى تبادلى با بزرگترها مى کند.
در طول دو تا سه ماهگى، نوزادان اولين صداهاى پيش زبانى خود را توليد مى کنند. آن ها با صداهايى که از خود مى سازند سعى مى کنند تا صداى والدين خود را مدل سازى کنند و به آنها بدين وسيله پاسخ دهند.

- چگونه والدين مى توانند در بالا بردن توانايى ها و علائق نوزاد خود به او کمک کنند؟
نوزادان در کنترل رفتارهايى که باعث راحتى آنها در برقرارى ارتباط با ديگران مى شوند بسيار خوب عمل مى کنند و وظيفه والدين تنها اين است که مقدار و شدت اين رفتارها را کنترل و زير نظر داشته باشند. بسيارى از والدين همواره رفتار هاى نوزاد خود را زير نظر دارند و تنها لازم است بدانند که نوزاد خود را بايد تشويق به انجام بازى هاى تبادلى کنند و هر زمانى براى شروع اين کار مناسب است.

نوزاد و فهم ديگران، از بدو تولد تا دوازده ماهگي
نوزاد از بدو تولد، خود را در ميان افرادى مى يابد که مى تواند با آن ها احساس همدردى نموده و احساسات و عواطف خود را با آن ها در ميان بگذارد و برخلاف موجودات ديگر، هر کدام آن ها براى خودشان فکر و خاطرات متفاوتى با ديگران دارند.

- چگونه نوزاد اين توانايى هاى ذهنى که زمينه درک اجتماعى است را مى تواند بدست آورد؟
از بدو تولد تا نه ماهگى ارتباط برقرار کردن براى نوزاد به اين معناست که ديگران در اين ارتباط براى او چه کارى مى توانند انجام دهند. در اينجا مثالى از ديد نوزاد مى آوريم: "مامان به من غذا، آغوش محبت و آرامش و راحتى مى دهد. مامان و بابا هر وقت گريه مى کنم به سرعت به سمت من مى دوند. وقتى حوصله ام سر مى رود آنها مرا بلند کرده و مشغول سرگرم کردن من مى شوند. آنها با من حرف مى زنند و بازى مى کنند. بقيه آدم ها به من لبخند مى زنند، قيافه هاى خنده دار از خودشان نشان مى دهند و با صداى بلند با من حرف مى زنند." نگاه نوزاد به دنياى اطراف همچنان خود - محور مى باشد، به اين معنا که تمامى امور به واسطه وجود او شکل مى گيرد.

وقتى نوزاد چند ماه بزرگ تر مى شود، به نظر مى رسد که نسبت به احساسات ديگران نيز واکنش نشان مى دهد. نه تنها وقتى مادر به او لبخند مى زند، او هم با لبخند پاسخ مى دهد، بلکه حتى زمانى که مادر با حالتى عصبانى و ناراحت با او حرف مى زند، نوزاد نيز از خود واکنش هايى مشابه نشان مى دهد. اما هنوز زود است که از اين گونه رفتار هاى نوزاد به اين نتيجه برسيم که او از احساسات مادرش در اين شرايط آگاه است.
بسيارى از رفتار هاى نوزادان بر پايه تقليد است. پيش تر نيز به اين نکته اشاره کرديم که وقتى براى مثال مادر يا شخص ديگرى زبان خود را بيرون مى آورد، نوزاد نيز همان کار را تکرار مى کند. از طريق اين تقليد رفتارها، نوزاد به تدريج فهمى از احساسات مختلف را بدست آورده و به اين ترتيب مى تواند احساسات ديگران را حس کند.

تقريبا در هشت ماهگى همه چيزهايى که نوزاد به آن ها دلبسته شده و براى او اشيايى دايمى محسوب مى شوند، شروع به تغيير مى کنند. اين زمانى است که ما قبلا هم به آن اشاره کرده بوديم و والدينى که با آن آشنايى ندارند، اين دوره را به عنوان تهديدى براى نوزاد تلقى مى کنند. از ديد نوزاد افراد به ٢ دسته تقسيم مى شوند: افرادى که او مى شناسد و بقيه افراد ترسناکى که مى آيند و آرامش و يکنواختى زندگى او را برهم مى زنند. اين برهم خوردن ثبات در زندگى براى نوزاد در اين سن، بسيار ناراحت کننده است. به نظر مى رسد که آن ها تنها خواهان يکنواختى، ثبات و تکرار هستند.

سپس در نه ماهگى، يک اتفاق مهم رخ مى دهد؛ نوزاد قدرت توجه خود بر روى مواردى که اطرافش مى بيند را بيشتر مى کند. اين رفتار سبب افزايش توانايى نوزاد در فهم خواسته هاى ديگران مى شود. نوزادان در اين مرحله تنها به دنبال فهم اين موضوع هستند که ديگران چه مى خواهند و يا به چه چيز علاقه دارند.

- نوزاد از بدو تولد تا دوازده ماهگى تلاش دارد تا چه چيزى بياموزد؟
نوزادان به طور طبيعى به اتفاقاتى که اطرافشان روى مى دهد، علاقه نشان مى دهند. حتى اگر گرسنه باشند و در حال غذا خوردن، با اين حال اگر شخص جديدى وارد اتاق شود و يا اتفاق جالبى رخ دهد، توجهشان جلب خواهد شد.

با پايان يک سالگى، نوزاد به اين آگاهى مى رسد که هر فردى براى خود شخصيتى دارد و به اين ترتيب مى توان با آن ها ارتباط برقرار نمود. در آغاز نه ماهگى، نوزاد شروع به فهميدن رفتارهاى آموزشى مادر مى کند. در اين مرحله رفتار هاى مادر براى او حکم آموزش را پيدا مى کنند. نوزاد در اين سن ديگر فقط از رفتارهاى مادر تقليد نمى کند، بلکه با فهمى که از آموزش هاى مادر بدست آورده، آن کارها را انجام مى دهد.

نوزاد در اين زمان، درک مى کند که چگونه مى توان با افراد مختلف کنار آمده و از راه هاى جديد با ديگران ارتباط برقرار کرد. بازى هاى تبادلى مخصوصا با افرادى که به او نزديک نيستند، کمک مى کنند تا نوزاد نه تنها بفهمد که چه وقت نوبت بازى نفر مقابل است، بلکه اين را هم مى فهمد که نفر مقابل چه خواسته ها و انتظاراتى دارد.

- براى تقويت اين توانايى ها، نوزاد چه کارهايى انجام مى دهد؟
تنها چند روز بعد از تولد، نوزاد شروع به بيرون آوردن زبان خود مى کند. با اين کار او مى خواهد احساسات و عواطف خود را به ديگران نشان دهد. نوزاد همچنين اگر لازم باشد، پاهاى خود را هماهنگ با آهنگ صحبت اطرافيان، تکان مى دهد.

در دو ماهگى نوزاد به کسى که سعى مى کند با او صحبت کند، واکنشى متفاوت نسبت به ٢ نفرى که با هم در حال گفتگو هستند، نشان مى دهد.

خواندن کتاب و يا با دست نشان دادن اشيايى که در تصوير هستند، مرحله مهمى براى بالا بردن توجه نوزاد به شمار مى آيد. با اين کار نوزاد به زودى ياد مى گيرد که خودش بر روى اشيا دست بگذارد و آن ها را نشان دهد. عمل نشان دادن با دست، از سلامت ذهنى نوزادمان خبر مى دهد.

- والدين چگونه مى توانند در بالا بردن توانايى ها و علاقه هاى نوزاد خود به او کمک کنند؟
از هشت يا نه ماهگى و يا حتى زودتر براى نوزاد خود کتاب بخوانيد و همراه با او به تصاوير کتاب ها نگاه کنيد. به اشيايى که براى نوزاد آشنا هستند، با دست اشاره کنيد و اسم آن ها را بگوييد. نوزاد تمام اين رفتار ها را در ابتدا تقليد خواهد کرد ولى به تدريج ادراک و خواسته هاى او افزايش مى يابند.

اين مقاله ادامه دارد ...

برگرفته از وب سايت لگو
مترجم: ابراهيم مبارك آبادى

کليه حقوق اين مقاله متعلق به گلوبال برند تويز مى باشد و هر گونه انتشار مطالب آن با درج منبع بلا مانع مى باشد.


بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS