صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Tea for tree
نام: Tea for tree
كد: BDK49
گروه سني: 3 سال ...
Talking Friends & Animal Friends
نام: Talking Friends & Animal Friends
كد: 6655
گروه ...
Connect 4 Launchers
نام: Connect 4 Launchers
كد: 28951
گروه سني: ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Mini Fire Truck White
نام: Mini Fire Truck White
كد : 87191
گروه ...
Art-To-Go Table Studio
نام:Art-To-Go Table Studio
كد:5074
گروه سني: ...
Sit N Drow Play Table
نام : Sit N Drow Play Table
كد : 5006
گروه ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
اسباب بازى هاى آموزشى براى سن هاى مختلف
اگر حالت چهره کودک شما که با تمرکز در حال قرار دادن حجمى مربعى شکل در داخل سوراخى مربعى شکل است و يا هنگام که درحال گرفتن توپى در هوا است، باعث تعجب شما شده، اين نکته را بخاطر بسپاريد که بازى کردن تنها يک سرگرمى و وقت گذرانى نيست. بازى کردن موضوعى است جدى و اسباب بازى ها ابزارى مهم براى اين موضوع بشمار مى روند. اما زمانى که بحث درمورد اسباب بازى هايى است که علاوه بر سرگرم کردن کودک نقش آموزشى را هم ايفا مى کنند ديگر موضوع به همين سادگى نيست.

در اين مقاله ما در مورد بازى هايى که کودکان انجام مى دهند صحبت خواهيم کرد و همچنين درمورد اسباب بازى هايى که نه تنها براى سرگرمى ساخته شده اند بلکه به کودک براى شناخت دنياى اطراف کمک مى کنند و به کودک آموزش هاى اجتماعى و حسى مى دهند و باعث رشد عقلانى او مى شوند.

کودکان چگونه بازى مى کنند
در يک سال اول تولد بازى تنها به معناى کشف و شناخت دنياى اطراف است. کودکان با استفاده از پنج حس خود تلاش مى کنند تا دنياى جالب و جديدى را که اطراف خود مى بينند بشناسند: آيا اشياى اطراف نرم هستند يا سفت؟ آيا چسبنده اند يا زبر؟ چه مى شود اگر بيفتد؟ يا اگر داخل دهانم بگذارمش؟ بسيارى از بازى ها شامل مزه مزه کردن، به دهان گرفتن، تکان دادن شى و انداختن آن مى شوند.

هرچقدر توانايى هاى کودک رشد بيشتر مى کند بازى شکل پيچيده ترى به خود مى گيرد. مثلا در حدود 4 ماهگى، کودکان شروع به گرفتن اشياء مى کنند، مانند جغجغه. از 6 يا 7 ماهگى کودک مى تواند جغجغه را در دستانش بگيرد. و در حدود 9 ماهگى کودک توانايى برداشتن اشياء کوچک مانند بلوک هاى بازى را دارند. در طول اين زمان بازى به عنوان يک فعاليت انفرادى تلقى مى شود، اما تا يک سالگى اين گونه فعاليت ها و بازى ها در کنار ديگر هم بازى ها براى کودک جنبه ى گروهى به خود مى گيرد.

با رشد کودک ارتباط متقابل با ديگران اهميت ويژه اى پيدا مى کند. اما واقعيت اين است که بهترين هم بازى کودکان خود شما هستيد. آيا تا بحال با کودک خود عروسک بازى کرده ايد، طورى که عروسک را جلوى صورتش بگيريد تا او بتواند آن را با دستانش بگيرد؟ و يا وقتى شما آهسته به طرفش مى رويد و مى گوييد " الان مى گيرمت!" آيا او جيغ مى زند؟

اين گونه فعاليت ها به رشد اجتماعى و زبانى کودک بسيار کمک مى کنند و باعث مى شود که کودک فهمى از رابطه ى علت و معلولى کسب کند. زمانى که کودک شروع به فهم اين موضوع مى کند که تمام چيزهايى که در اطرافش قرار دارند چگونه با يکديگر ارتباط دارند و مزه، بو، صدا و شکل آنها چگونه است آنگاه کودک آمادگى اين را پيدا مى کند که وارد مرحله ى بعدى شود و آن فهميدن اين موضوع است که چگونه اين اشياء کار مى کنند.

اسباب بازى هاى آموزشى براى نوزاد
● يک سرى اسباب بازى ها يا اشيايى که هنگامى قرار داشتن کودک در تختخواب خود در بالاى سر او مى چرخند که باعث بالا بردن محدوده ى توجه کودک مى شوند.
● آينه- در ابتدا کودک محسور تغيير چهره و حالت هايى مى شود که در آينه مى بيند. با گذشت زمان کود مى فهمد که تمام اين خنده ها و تغييره چهره هايى که کودک درورن آينه انجام مى دهد فقط انعکاس خود اومى باشد. ازآن موقع به بعد تمام توجه ى کودک به خود معطوف مى گردد که به تلاش براى شناخت خود مى انجامد مثلا شناخت اجزاى مختلف بدن خود و محيطى که در آن قرار گرفته اند.
● حلقه- بازى کلاسيکى که از يک حجم مخروطى شکل و چند حلقه ى رنگى با اندازه هاى مختلف تشکيل شده است. در ابتدا کودکان دوست دارند که حلقه ها را به دست و يا دهان بگيرند. بعدا، ياد مى گيرند که اين حلقه ها را داخل شکل مخروطى قرار دهند. در مورد رنگ ها و اعداد نيزمى توان به بچه هاى بزرگ تردرهنگام انجام بازى آموزش داد.
● اسباب بازى هاى بکش-فشاربده- اين اسباب بازى ها براى حفظ تعادل و تقويت عضلات کودکانى که تازه شروع به راه رفتن کرده اند بسيار مفيد است. هر چقدر کودک بيشتر با اين وسايل کار کند عضلاتى قوى تر خواهد داشت. در سن ها بالاتر کودکان مى توانند از اين وسايل براى کنترل سرعت استفاده کنند.


بچه ها ى نوپا چطور بازى مى کنند
اگر به کودک خود به چشم يک دانشمند کوچک نگاه کنيد که با بکارگيرى پنج حس خود تلاش مى کند تا دنياى اطراف خود را درک کند، آنگاه کودک شما مهندسى است که مى خواهد تمام اشيايى را که اطراف خود مى بيند لمس کند و بفهمد که آنها چگونه کار مى کنند. براى اين کار نه تنها يک مغز کنجکاو لازم است بلکه به اندام و عضلاتى قوى نيز احتياج است.
هنگامى که کودک کارکرد اشياء مختلف را مى فهمد، آنگاه بيشتر مشتاق بازى با بلوک هاى بازى يا حرف زدن با تلفن هاى اسباب بازى و يا نوشيدن از ليوان هاى مخصوص کودکان مى شوند. بعلاوه در اين زمان است که مفهوم بازى شکل مى گيرد. کودک شما ممکن است که با عروسک خود به رختخواب برود و يا هنگام بازى با قطارهاى اسباب بازى صداى حرکت قطاراز خود درآورد.
اين گونه بازى ها و فعاليت ها زمينه ساز شرايط پيش دبستانى مى شوند. بطورى که کودک در اين دوران مى فهمد که هروسيله اى براى کارومنظور خاصى وجود دارد. در اين زمان کودک شروع به ياد گيرى رنگ ها و شکل هاى مختلف مى کند- پس سعى کنيد اسباب بازى هايى در شکل ها و رنگ ها مختلف و زيبا براى کودکان خود تهيه کنيد. در 2 سالگى بچه ها ديگر مى توانند با پا به توپ ضربه بزنند، با مداد هاى رنگى خط خطى کنند و استوانه هايى با 4 بلوک و بيشتر درست کنند. در 3 سالگى آنها مى توانند پازل هاى ساده را انجام دهند و سه چرخه سوارى کنند. با تمرين و تکرار زياد آنها مى توانند در انجام کارها ى مختلف مهارت کسب کنند و ياد بگيرند که چگونه دنياى پيرامون خود را کنترل نمايند.

اسباب بازى هاى آموزشى براى کودکان نوپا
● توپ- توپ مى تواند در هماهنگى بين دست ها و چشم ها به کودک بسيار کمک کند و همچنين باعث چابکى کودک شود.
● اسباب بازى ها يى مانند پازل و بلوک هايى که بايد بر اساس شکل آنها را در جاى مناسب خود قرار داد. اين گونه بازى ها به هماهنگى بين دست ها و چشم ها کمک مى کند و باعث رشد توانايى حل مسائل در کودک مى شود.
● اسباب بازى هاى مکانيکى که داراى اهرم ها، دکمه ها و دسته هاى متفاوتى باشند نيز به رشد توانايى حل مسائل و فهم علت و معلول به کودک کمک مى کنند.
● اسباب بازى هايى که کودک با بازى کردن با آنها خود را در نقش اطرافيان خود قرار مى دهد. مانند بازى کردن با وسايل آشپزخانه که بصورت اسباب بازى ساخته شده اند و يا وسايل پزشکى اسباب بازى. از طريق اينگونه بازى ها است که کودک مى تواند عواطف اجتماعى خود را بروز دهيد و ياد بگيرد چگونه از چيزهايى که دوست دارد بايد مراقبت کند.

پيش دبستانى ها: چگونه آنها بازى مى کنند
کودکان از طريق پنج حس خود با اشيا آشنا مى شوند. بچه هاى نوپا شروع به يادگيرى اين موضوع مى کنند که اين اشيا چگونه کار مى کنند. کودکانى که در مرحله ى پيش دبستانى قرار گرفته اند از وسايل با هدفى که براى آنها در نظر گرفته شده است استفاده مى کنند درحاليکه هنوز دنبال راه هاى ديگرى براى استفاده از اين وسايل نيز مى گردند. ممکن است که از گل هاى مجسمه سازى پيتزايى درست کنند که از شما بخواهند آن را امتحان کنيد.
براى کودکانى که در مرحله ى پيش دبستانى قرار دارند دنياى بدون محدوديت دنيايى جادويى بحساب مى آيد که آنها در درست کردنش استاد هستند. اين موضوعى عجيب نيست که در اين سن بچه ها فکر مى کنند که داراى قدرت هاى جادويى اند و مى توانند به جنگ غول ها بروند و آنها را شکست دهند و يا تبديل به يک پرنسس و يا پرى شوند.

اغلب اوقات بچه ها در اين سن شما را نيز همراه خود به دنياى خيالى خود دعوت مى کنند و انتظار دارند که شما هم آنها راهمراهى کنيد. در اين دوران است که دوستان خيالى هم ظاهر مى شوند. اين تخيلات در رشد کودک نقش بسيار ارزشمندى دارند زيرا باعث رشد عواطف، اميدها، آرزوها و از بين بردن ترس ها و سرخوردگى هاى کودک مى شوند.

دنيا نيز به مانند صحنه ى تئاتر مى باشد، بنابراين انتظار اين را داشته باشيد که به دفعات جمله ى " مامان، بابا، ببينيد!" را بشنويد. چون کودک شما دوست دارد تا هرچيز جديدى را که ياد مى گيرد به شما هم نشان دهد تا شما او را تشويق کنيد. اشتياق ارتباط برقرار گردن با ديگران به دوستيابى مى انجامد و کودک ياد مى گيرد که چطور با ديگران همکارى و سهيم شود.

در اين دوران بازى ها به مراتب پيچيده تر مى شوند. دختر ها ممکن است خود را پرنسس فرض کنند و پسرها به بازى هايى که در آنها ساختن وجود دارد مى پردازند. و دانش آنها از دنياى اطراف رشد چشمگيرى کرده است. پس ازاينکه کودک شما مى داند DVD چگونه کار مى کند و يا با اسباب بازى هاى کنترلى بازى مى کند متعجب نشويد.

بازى به خودى خود يک فعاليت فيزيکى محسوب مى شود. پس چرا فقط بايد راه رفت وقتى مى شود پريد، جست و يا لى لى کرد.
اسباب بازى هاى هوشمند براى کودکان پيش دبستانى
● هنر و خلاقيت- همانطور که استعداد هاى هنرى کودک شکوفا مى شوند، کارهايى مانند بدست گرفتن مداد رنگى و نقاشى کردن، و استفاده از قيچى ها ى مخصوص کودکان و چسبادن قطعات مختلف به يکديگر مى تواند به بروز خلاقيت در کودکان بسيار کمک نمايد.
● بلوک ها و وسايل خانه سازى- ساختن يک برج و فهميدن اين نکته که چه موقت بايد کار ساختن را متوقف کرد تا سازه خراب نشود به کودک در حل مسائل و يافتن جواب کمک مى کند. کودکان به يارى تخيل خود با وسايل ساده ى ساختمان سازى مى توانند دوچرخه، ماشين و حيوانات مختلفى را بسازند.
● پازل- پازل ها به تقويت چابکى، فهم رابطه ى اشيا با يکديگر و منطقى فکر کردن در کودکان کمک مى کنند.
● بازى هايى که کودک خود را در نقش افراد مختلف قرار مى دهد- دخترها ممکن است با عروسک هاى خود مشغول بازى شوند و پسرها خود را آتشنشان فرض کنند. پسرها ممکن است مجذوب درست کردن چيزى شوند که به اصطلاح خراب شده و دخترها خود را مامان فرض کنند که مشغول آشپزى است.


منبع: سايت KidsHealth

بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS