صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Princess Sofia
نام: Princess Sofia
كد: BBT02
گروه سني: 3 ...
High School Musical 3- MYSTERY DATE
نام: High School Musical 3- MYSTERY DATE
كد: 04590
گروه ...
Pursuit Spacecraft
نام: Pursuit Spacecraft
كد: a7892
گروه ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Fold N Go Art Studio
نام: Fold N Go Art Studio
كد: 5013
گروه سني: ...
Qwikflip Activity Center
نام : Qwikflip Activity Center
كد : 5029
گروه ...
Mini Fire Truck Red
نام: Mini Fire Truck Red
كد : 87171
گروه سني: ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
اوقات فراغت کودکان
دوباره تابستون شد و فصل اوقات فراغت. بعد از نه ماه درس خواندن و مدرسه رفتن، حالا اين نوجوان ها با يک تعطيلى 3 ماهه روبرو مي‌شوند. اين مدت تعطيلى مسلماً تمام خستگي‌ نه ماه درس خواندن رو جبران خواهد کرد. کارهايى که براى پر کردن اوقات فراغت انجام مى شود شامل: بازى کردن تو کوچه (البته در مورد پسرها) ، ثبت نام در کلاس‌هاى تقويتى، کلاسهاى آموزشى (در همه‌ى زمينه‌هاى علمي)، کلاس‌هاى ورزشى تماشاى فيلم‌هاى متنوع تلويزيون و فيلم‌هاى کلوپ، بازى هاى رايانه‌اى، گشت و گذار تو اينترنت و چت کردن و … خيلى کارهاى ديگر.
مطمئناً اين کارها باعث پر شدن اوقات فراغت نوجوانان خواهد شد، اما داراى اثرات و جنبه‌هاى منفى هم ميتواند باشد.
والدينى که تا امروز کنترل بهترى را در ايام مدرسه بر روى نوجوانشون داشتند با آغاز تعطيلات و فصل اوقات فراغت اين نگرانى برايشان ايجاد مي‌شود که ديگر کنترل قبلى را روى رفت و آمد و تعاملات فرزندشان نخواهند داشت و ممکنه نوجوانشان با خطرات پيش بينى نشده روبرو گردد. اگه تا کنون توانسته بودند در استفاده‌ى فرزندشان از وسايل الکترونيکى مانند کامپيوتر به بهانه‌ى درس و امتحان سختگيرى نمايند، ديگر اين بهانه وجود ندارد.

چنانچه از گروهى از مردم كه به شكل تصادفى برگزيده شده‌اند بپرسيم كه نظرتان درباره اوقات فراغت چيست، پاسخ‌هاى متفاوتى مي‌دهند. عده‌اى ممكن است بر اين باور باشند كه اوقات فراغت مدت زمانى است كه پس از انجام كار يا انجام وظايف و مسووليت‌ها باقى مي‌ماند.
عده ديگر ممكن است به فعاليت‌هاى خاصى نظير تماشاى تلويزيون، شركت در فعاليت‌هاى ورزشى، صرف غذا در بيرون از منزل و هزاران نوع فعاليت ديگرى كه ممكن است براى آنان جالب باشند، اشاره كنند.
تنوع اين پاسخ‌ها نشان مي‌دهد اوقات فراغت براى افراد مختلف معانى گوناگونى دارد؛ ولى آنچه مسلم است، اوقات فراغت فقط زمان فارغ از كار نيست؛ بلكه فعاليتى غيراجبارى است. فرد در اين اوقات مي‌خواهد كارهايى انجام دهد كه با كمال ميل به آنها علاقه دارد، خواه به منظور استراحت، خواه براى ايجاد تنوع.
فراغت شامل فعاليت هايى جدا از اجبار‌هاى شغلى، خانوادگى و اجتماعى است كه در آن فرد فقط به ميل خود عمل مي‌كند. در نتيجه فراغت، كار يا بيكارى نيست، بلكه يك تجربه با ارزش زندگى است.

جهت پر كردن اوقات فراغت بچه ها نبايد آنها را به اصرار به كلاس هاى آموزشى فرستاد، بلكه مي‌توان از خودشان پرسيد كه چه چيزى خستگيشان را برطرف مي‌كند و آنها را به سمت كارهاى مورد علاقه‌شان سوق مي‌دهد.‎ طبيعى است كه اگر براى اوقات فراغت بچه‌ها هدف‌گذارى نشود، به طور حتم اين اوقات زايد به نظر مي‌رسد و والدين روزشمارى مي‌كنند كه تابستان هرچه زودتر‎ ‎به پايان برسد‎.‎


- يكى از روش هايى كه مي‌تواند اوقات فراغت افراد جامعه را زير پوشش قرار داده و بسيارى از ضعف ها و كمبودهاى جسمانى و روانى را رفع و درمان كند، ورزش و تفريحات سالم است. تربيت بدنى و ورزش گذشته از جبران ضعف ها و حفظ تندرستى افراد، آنان را براى زندگى، تلاش و اهداف مشترك آماده مي‌سازد. استفاده از بازى در اوقات فراغت فرصتى را براى پيشرفت فرد فراهم مى نمايد.

معلمان ورزش بايد كودكان و نوجوانان را تشويق كنند تا در اوقات فراغت به فعاليت هاى ثمربخش و سودمند بپردازند. مربى علاوه بر آموزش بازى و انواع مهارت هاى ورزشى به دانش‌آموزان، بايد فعاليت هاى ورزشى را براى آنها لذت بخش كند، زيرا لذت‌بخش بودن ورزش موجب مي‌شود كه كودكان در اوقات فراغت، خود بخود بدان روآورده و بدين ترتيب در آنها انگيزه استمرار فعاليت هاى ورزشى ايجاد مي‌شود. به هنگام اجراى فعاليت هاى ورزشى در اوقات فراعت، بايد كودكان و نوجوانان را با ورزش هاى گروهى آشنا كرد تا در موقعيت هاى مختلف بتوانند از آن استفاده كنند. آشنايى كودكان و نوجوانان به مقررات ورزشى و اجراى آن در بازى هاى ايام فراغت ضرورى است، زيرا لازم است فرصت استقلال فكرى و تصميم‌گيرى به كودكان داده شود تا در چنين فعاليت هاى مهمى شركت كنند و اِعمال مديريت و همكارى با ديگران را به طور عملى تمرين كنند.‏

جستجوگرى، تجربه کردن، بودن در طبيعت و مشاهده پديده‌هاى آن، کشف دنياى پيرامون خود به‌ صورت آزاد و خلاق از جمله فعاليت‌هائى است اگر کودکان به‌ صورت آزاد و دلخواه و نه به شکل اجبارى و تحميلى به آن ها بپردازند اوقات فراغت خود را به ‌صورت سازنده گذرانده‌ اند.


براساس بررسي‌هاى انجام شده، در جامعه ما کودکان بيشترين زمان اوقات فراغت خود را به تماشاى برنامه‌هاى تلويزيون مي‌پردازند. علاوه بر آن که محتواى بسيارى از برنامه‌هاى تلويزيونى براى کودکان مناسب نيست، اصولاً ديدن اين برنامه‌ها کمتر جنبه خلاق و فعال دارد. تنوع برنامه‌هاى اوقات فراغت با توجه به تفاوت‌هاى کودکان، سبب بروز توانمندي‌هاى گوناگون در آنان مي‌شود و رشد همه‌جانبه آن ها را موجب مي‌گردد.
بسيارى از والدين، اسباب‌بازي‌ها و فعاليت‌هاى مناسب براى گروه‌هاى سنى کودکان را نمي‌شناسند و اين امر سبب افزايش بازي‌ها و اسباب‌ بازي‌هاى خشونت‌آميز، نامناسب با سن و توان کودکان، رقابتى و ... مي‌شود که به رشد و سلامت آنان آسيب مي‌رساند.
وجود نگرش‌هاى تبعيض‌آميز نسبت به اوقات فراغت پسران و دختران سبب محروميت بيشتر دختران در استفاده از امکانات و فرصت‌هاى موجود در زمينه اوقات فراغت در جامعه است. تغيير اين نگرش‌ها با آموزش و کار فرهنگى مناسب امکان‌پذير است.


منبع: وب سايت migna.ir
لينک مقاله: اوقات فراغت کودکان
بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS