صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Disney Sofia
نام: Disney Sofia
كد: BDH50
گروه سني: 3 ...
Mid Playset Swing
نام: Mid Playset Swing
كد:22330
گروه سني:4 ...
Spinaroo
نام: Spinaroo
كد: 10369
گروه سني: 3 سال به ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Monstertruck City Wolf
نام : Monstertruck City Wolf
كد : 24510
گروه ...
Farm Tractor Plus
نام : Farm Tractor Plus
كد : 24960
گروه سني: ...
Porsche Cayenne turbo black
نام: Porsche Cayenne turbo black
كد : 89151
گروه ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
راهنماى کامل مراحل رشد کودک ٣
بخش سوم - شناخت نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگى

شناخت نوزاد از بدن خود نوزاد بيشتر وقت خود را به خوردن و خوابيدن مى گذراند. تحرک او در اين مرحله بسيار محدود است. اولين حرکاتش نامنظم است و به خاطر اينکه سرش نسبت به ديگر اعضاى بدنش بزرگتر است، نمى تواند صاف بنشيند و سرش را براى تماشاى اطراف بالا نگاه دارد.
بدن کودک در اين سن بسيار نرم و سست است که بايد هميشه نگه داشته شود. از طرفى ديگر نوزاد ها از همان روزهاى اول بسيار پر جنب و جوش نيز هستند. آنها بى وقفه از بدن خود براى انجام هر آنچه که مى خواهند استفاده مى کنند. هر چند که اين کارها ناخودآگاه باشد، اما باعث تقويت اندام هاى آن ها براى زندگى در دنيا و برقرارى ارتباط با ديگران و همچنين شناخت بيشتر از خودشان مى شود. اين سفر پر ماجرا چگونه براى نوزاد آغاز مى شود؟

- کودک از بدو تولد تا سه ماهگى تلاش مى کند چه چيزى را بياموزد؟
هر حرکتى که کودک انجام مى دهد به رشد او کمک مى کند. يک نوزاد همواره به طور طبيعى پاها و دست هاى خود را به صورت نامنظمى تکان مى دهد که اين کار به قوى تر شدن عضله هايش کمک مى کند. وقتى شما گونه هاى نوزاد را با انگشتانتان لمس مى کنيد و او سرش را به طرف انگشت شما مى چرخاند، ممکن است به نشانه گرسنگى باشد. تلاش هاى بعدى او براى بلند کردن سرش به او شناختى جديد از دنيا مى دهد. پيش از اينکه شما از اين موضوع آگاهى پيدا کنيد، واکنش هاى اوليه نوزاد تبديل به يک سرى الگوهاى رفتارى و يا عادت هايى مى شوند که بسيار با يکديگر متمايزند. زمانى که کودک به سن سه ماهگى مى رسد مى تواند سرش را بلند کند و اشيا را در دست بگيرد. او اکنون مى تواند به راحتى غلت بزند و به زودى بنشيند.

- براى دستيابى به اين توانايى ها کودک چه کارهايى انجام مى دهد؟
از روز اول، نوزاد مى تواند تمام اشيايى را که در محدوده ى ديدش قرار مى گيرند را به صورت افقى دنبال کند. او پاها و دست هاى خود را بى هيچ نظم و ترتيبى تکان مى دهد و وقتى هيجان زده مى شود، درد دارد و يا گرسنه است شروع به تغيير حالت هاى صورت خود و يا گريه کردن مى کند.
در هفته ى سوم، بخاطر رشد فکرى کودک، بسيارى از واکنش هايش تغيير مى کنند. اکنون کودک تنها اشياى بخصوصى را که نظرش را جلب مى کنند، با چشم دنبال مى کند و به اشيا ديگر توجهى نشان نمى دهد. او به انگشتان خود نگاه مى کند و تلاش مى کند تا آن ها را حرکت دهد. کودک به دنبال اشيايى است که راحت بتواند آن ها را در دست بگيرد.
در هفته دهم تا دوازدهم، کودک شروع به بازى هاى انگشتى مى کند، به اين صورت که به لحاف خود چنگ مى زند و يا جغجغه اش را مى گيرد و تکان مى دهد.

- چگونه والدين مى توانند در بالا بردن اين توانايى به کودک خود کمک کنند؟
والدين مى توانند با ايجاد محيط هايى متنوع و جالب و همچنين با اشيايى نرم مانند بالش، لحاف و عروسک هايى که داخل آن ها با مواد نرم پُر شده باشد و نوزاد بتواند آن ها را به دست يا دهان بگيرد، به رشد توانايى هاى کودک خود کمک شايانى کنند.
کودکان عاشق جنب و جوش و حرکت اند. آن ها را براى مدت طولانى در يک مکان قرار ندهيد.

شناخت نوزاد از شخصيت خود
کودکانى که تازه بدنيا آمده اند، هنوز در دنياى خودشان به سر مى برند. آنها نمى توانند بين خود و ديگران تمايزى قايل باشند و هنوز قدرت تشخيص موقعيت هايى براى قدردانى و احترام به ديگران را پيدا نکرده اند. از آن گذشته، نوزاد با مجموعه اى از واکنش هاى طبيعى و ذاتى پا به اين دنيا مى گذارد که اين واکنش ها از او در مقابل داده ها و اطلاعات جديد که به عنوان تهديد در نظر گرفته مى شوند، محافظت مى کنند. زمانى که يک شيى به نوزاد نزديک مى شود که سرعت زيادى دارد، نوزاد چشم هاى خود را مى بندد. وقتى که گرسنه است، درد دارد و يا در جايش راحت نيست، شروع به گريه کردن مى کند و وقتى خيلى هيجان زده مى شود، ساکت مى ماند. اين توانايى هاى طبيعى ذاتى با توجه به محيط اطراف رشد يافته و موقعيتى براى شکل گيرى شخصيت کودک مى شود. کاملا آشکار است که براى تبديل اين واکنش هاى دفاعى به رفتار هايى تاثيرگذار، نيازمند تمرين و کمک پدر و مادر مى باشد.

- کودک ار بدو تولد تا سه ماهگى تلاش مى کند چه چيزى را بياموزد؟
از زمان تولد تا سه ماهگى، اولين موردى که در شخصيت کودک شکل مى گيرد، جلب شدن توجه او به چهره افراد و ديگر کودکان است. اين توجه به چهره افراد در کودکان را مى توان وقتى مشاهده کرد که چهره کودک براى خودش در آينه جالب است و يا زمانى که چهره خود يا کودک ديگرى را نقاشى مى کند و يا عکس آن را مى بيند.
در سه ماهگى بيشتر کودکان براى آرام کردن خود، شروع به مکيدن مى کنند حتى اگر گرسنه نباشند. وقتى تنها مى شوند براى اينکه تنش و ناراحتى را کاهش دهند، به خودشان علامت مى دهند و يا صدايشان را تغيير مى دهند.
در سه ماهگى، کودک مى تواند چهره مادر را تشخيص دهد و با ديدن او لبخند مى زند، با دقت نگاه مى کند و يا با صداهايى که توليد مى کند، به احساسات چهره مادر پاسخ مى دهد.

- براى دستيابى به اين توانايى ها کودک چه کارهايى انجام مى دهد؟
نوزاد خود به خود دست و يا انگشتانش را مى مکد. اين به اين معنا نيست که او گرسنه است بلکه نوزاد اين کار را به خاطر آرامشى که بدست مى آورد، انجام ميدهد.
کودک با چشمانش اشيايى را که حرکت مى کنند، دنبال مى کند و بر روى اجسامى که ساکن هستند، مخصوصا چهره ها، تمرکز مى کند. او با گريه کردن انتظار واکنشى از طرف والدين خود دارد.

- چگونه والدين مى توانند در بالا بردن اين توانايى به کودک خود کمک کنند؟
والدين مى توانند زمانى که کودک مضطرب است، او را آرام کنند و نيز اجازه بدهند که کودک با مکيدن دست يا انگشتانش، خود را آرام کند. به گريه هاى فرزندتان جواب دهيد و نگذاريد زياد گريه کنند.

اين مقاله ادامه دارد ...

برگرفته از وب سايت لگو
مترجم: ابراهيم مبارك آبادى

کليه حقوق اين مقاله متعلق به گلوبال برند تويز مى باشد و هر گونه انتشار مطالب آن با درج منبع بلا مانع مى باشد.


بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS