صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Disney Sofia Costume Surprise
نام: Disney Sofia Costume Surprise
كد: BDH59
گروه ...
Mid Playset Swing
نام: Mid Playset Swing
كد:22330
گروه سني:4 ...
اينچDisney plush-Dancing Cinderella Blue 11
نام: اينچDisney plush-Dancing Cinderella Blue 11
كد:001
گروه ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Forest Fruits
نام: Forest Fruits
كد: 15007
گروه سنى : 3 ...
Nissan 3702 Red
نام: Nissan 3702 Red
كد : 89551
گروه سني: 3سال ...
Jet-Fighter
نام : Jet-Fighter
كد : 23946
گروه سني: 8 سال ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
شيوه آموزش نظم به کودکان
انسان از همان بدو تولد با نظم آشناست و اصلا نمى توان گفت آموزش نظم از چه سنى شروع شود. فيزيولوژى بدن انسان کاملا منظم طراحى شده است و انسان از بدو تولد به خوبى نظم را در عملکرد بدنش، خوردن، آشاميدن و خوابيدنش مى بيند و هرچه بزرگ تر مى شود، با مشاهده رفتار والدين با نظم هاى ارادى و بيرونى هم آشنا مى شود. از هر سنى که کودک بتواند بفهمد مثلا جاى اسباب بازى اش کجاست و توان جسمى لازم را براى برداشتن و قرار دادن آن سرجايش داشته باشد، مى توان نظم را به او آموخت.

▪ يک کودک ۲ ساله اين توانايى را دارد اما آموختن نظم به او کمى دشوار است. چه روشى را براى آموزش پيشنهاد مى کنيد؟
يکى از اصول کار اين است که پدر و مادر منظم باشند تا کودک با مشاهده و الگوبردارى از نظم آنها، همان کار را انجام دهد. به زبان آوردن کارهايى که انجام مى دهيم نيز موثر است؛ مثلا وقتى مى رسيم خانه، به جاى آنکه فقط کليد را سرجايش بگذاريم و اميدوار باشيم کودکمان اين رفتار ما را ببيند، بهتر است اين جملات را به زبان بياوريم تا کودک بشنود که: «وقتى مى رسم خانه، کليد را مى گذارم سرجايش تا هم خانه منظم باشد هم کليد گم نشود.»

با اين رفتار کودکان نظم را ياد مى گيرند و به مرور قوانين را با خود تکرار و از ما تقليد مى کنند. مى توانيم از ساير کودکان که نظم را آموخته اند استفاده کنيم تا کودک با تقليد از همسن و سالانش همان کار را انجام دهد. بازى هاى نمايشى با عروسک يا دوستان و انتخاب نقش يک کودک نامنظم يا منظم، نيز در آموزش نظم کمک کننده اند. کودکان بسيارى از کارهايى را که از والدين الگوبردارى کرده اند، در بازى از خود نشان مى دهند. قصه گفتن، نقاشى کشيدن وحرف زدن در مورد قوانين و... هم در آموزش نظم موثر هستند.

▪ آيا تشويق و تنبيه هم لازم است؟
بله، هر پيشرفتى به تشويق نياز دارد. طبق قوانين تربيتى تشويق بايد ۵ برابر ايرادگرفتن ها يا تنبيه باشد. در اين صورت راحت تر مى توانيم با کودک ارتباط برقرار کنيم و به او آموزش دهيم. بايد به کودک روش انجام کارها را ياد داد و بعد از او خواست آنها را انجام دهد. وقتى والدين به فرزندشان کارى را آموزش دادند، ديگر نبايد خودشان آن را انجام دهند. بايد کودک را تشويق کرد خودش انجام آن را برعهده بگيرد. اوايل نبايد توقع زيادى از کودک داشت.

▪ اگر نظم را رعايت نکرد چه کنيم؟
بايد اولويت ها را در نظر بگيريم. نبايد انتظار داشته باشيم کودک هميشه منظم باشد. اول بايد به او ياد دهيم اگر وسايلش را از اتاقش بيرون آورد و جاى ديگرى از خانه بازى کرد، بعد از اتمام بازى لازم است وسايلش را به اتاقش برگرداند ولى نبايد سخت گيرى کنيم که وسايل را کجاى اتاقش مى گذارد. بايد مرحله به مرحله پيش رفت يعنى از مراحل و توقعات کوچک شروع کرد و پله پله بالا رفت. هر مرحله بايد به حدى آسان باشد که مادر مطمئن باشد ۸۰ درصد موفق خواهد شد.

▪ اگر کودک به حرف والدين گوش نکرد و اسباب بازى هايش را به اتاقش نبرد چه؟
اگر بخواهيم فرزندمان ياد بگيرد تمام وسايلش را بعد از بازى به اتاقش ببرد، شايد سخت باشد. بايد توقعمان را محدودتر کنيم و مثلا توقع داشته باشيم کودک از ۱۰ اسباب بازى يکى را به اتاق ببرد و وقتى اين کار را ياد گرفت، به او ياد دهيم ۲ اسباب بازى شکننده تر را زودتر جمع کند و بقيه را خودمان جمع کنيم و بگوييم ما داريم به تو کمک مى کنيم در مرحله بعد، مى توانيم به او بگوييم ۵ تکه را جمع کن. اگر توقع زيادى داشته باشيم، کودک با ما همکارى نخواهدکرد.

بهتر است بعد از آنکه هر مرحله را آموخت و چند روز آن را اجرا کرد، سراغ مرحله بعد برويم. در ضمن براى طى هريک از اين مرحله ها، او را تشويق کنيم براى اين کار غير از آفرين گفتن بايد چيزهاى کوچکى مثل شکلات که کودک دوست دارد به او داد. مرحله نهايى، آموختن رعايت نظم و ترتيب اتاق است. البته ابتدا بايد خودمان آدم منظمى باشيم و بعد توقع نظم از کودکمان داشته باشيم.

▪ آيا توضيح اهميت نظم به کودک مى تواند کمک کننده باشد؟
بله، علاوه بر تشويق، بايد به کودک فهماند مثلا جمع کردن اسباب بازى چه فايده اى براى او دارد. براى اين منظور مى توانيم قول خريد اسباب بازى محبوب ديگرى به او بدهيم. نبايد انتظار داشته باشيم کودک از لحاظ معنوى متوجه فوايد نظم شود. رضايت درونى مخصوص بزرگ ترهاست و کودکان نمى توانند هنوز متوجه اين مساله شوند. فوايد نظم بايد براى کودک ملموس باشد.

▪ اگر بچه اى به سن دبستان رسيد و نظم را نياموخت، چه کنيم؟
آموزش نظم در اين سنين کار سختى است و بهتر است از کودکى آموخته شود تا در دور ه هاى بحرانى مثل آغاز کلاس اول، به مشکل برنخوريم. اگر غفلت کرديم و کودکمان بدون آموختن نظم به اين مرحله رسيد، بايد بين کارهاى مهم اولويت بندى کنيم. براى کودکى که در سن مدرسه است، انجام تکاليف و تمام کردن آن تا ساعت ۹ شب و صبح به موقع بيدار شدن و آماده شدن اولويت دارد چون اين کودک قبلا نظم را نياموخته و تمرين نداشته، نبايد انتظار داشته باشيم حتما صبحانه هم بخورد يا حتما موهايش شانه کرده باشد و دست و رويش را بشويد. تمام اين کارها مهم و واجب است اما نمى توان توقع داشت همه را با هم اجرا کند. در درجه اول بايد فرزندمان به موقع به مدرسه برسد بنابراين خودمان وسايل را در کيفش بگذاريم و صبح بيدارش کنيم تا به موقع بتواند آماده شود. وقتى اين کار را ياد گرفت، بستن کيف را به عهده اش مى گذاريم. بعد ياد مى دهيم صبح با صداى ساعت بيدار شود و...

▪ براى هريک از اين مراحل چقدر زمان اختصاص دهيم؟
زمانى که براى آموزش هر اولويت مى گذاريم به شيوه ابتکارى آموزش، هوش فرزند و همکارى او و نحوه فهماندن فايده کارها به او بستگى دارد. عادت هايى که بايد ياد گرفته شوند، معمولا طى چند هفته توسط کودک دريافت مى شوند.


نويسنده:سميه مقصودعلى
منبع:سلامت
بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS