صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Weebles Wobble Go Round
نام: Weebles Wobble Go Round
كد: 18054
گروه ...
Repello
نام كالا: Repello
كد كالا: 2120
مدت زمان بازي: ...
Disney Sofia Costume Surprise
نام: Disney Sofia Costume Surprise
كد: BDH59
گروه ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Monstertruck City Wolf
نام : Monstertruck City Wolf
كد : 24510
گروه ...
Toyota FJ Cruiser Blue
نام: Toyota FJ Cruiser Blue
كد : 89531
گروه ...
Dodge Viper
نام : Dodge Viper
كد : 94176
گروه سني:8 سال ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
رنگ آميزى نقاشى هاى آماده و تأثير آن بر روى خلاقيت
رنگ آميزى نقاشى هاى آماده، اثرى در خلاق شدن كودكان دارد يا مانع از بروز خلاقيت مى شود؟ براى گذر از عصر اطلاعات و ورود به دنياى آينده مى بايستى كودكان را توانمند، خلاق، ارتباط گر و مسلط به فناورى هاى جديد روز تربيت كرد، آن چنان كه داراى انگيزش بالا بوده و از شوق زندگى كردن برخوردار باشند تا بتوانند در دنياى پررقابت و پيچيده آينده تاب تحمل داشته و موفق شوند.

امروزه نوزادان متولد مى شوند تا بتوانند آينده را مديريت كنند و اين وظيفه ماست تا آنان را براى آن دوران آماده نماييم.
دورانى كه انسان بايد علاوه بر زندگى در محيط در حال تغيير، بتواند خلاقانه بينديشد و با ايجاد افكار نو به حل مشكلات بپردازد و با هنرمندى، كشتى زندگى خويش را در اين درياى متلاطم به پيش ببرد .
حال تصور كنيد فردى ساعت ها در حال نقاشى كردن است و به دور از هياهوى دنياى امروز ، در تخيل خود سير مى كند و گويى ذهن او در درياى آرام درون ، قلابى را رها ساخته و ساعت ها به دنبال يافتن چيزى تازه در دل اين درياست؛ در اين ميان ممكن است پرنده ذهن او به آسمان پرواز كند و در جستجوى خالق خويش به سير و سياحت بپردازد و يا در دل اعماق درياى وجود به جستجوى درون خود بپردازد و هر لحظه تجربه اى كسب كند و در اين ميان چه بسا اولين جرقه هاى خلاقيت پديدار شده و زمينه ساز افكار نو گردد. هنر قادر است شرايطى را فراهم كند كه آدمى بتواند به دور از هياهو در ميان زيبايى ها سير كند و بدين وسيله به آرامش برسد و در كنار آن عميق تر بينديشد.
كودكان امروز، نيازمند هنرند تا در آينده با كمك آن بتوانند بهتر انديشه نمايند. براى پى بردن به اهميت هنر در بروز خلاقيت بهتر است تعريفى از خلاقيت داشته و سپس به بيان ويژگيهاى فرد خلاق بپردازيم.

تعريف خلاقيت
خلاقيت عبارت است از اينكه فردى فكرى نو و متفاوت ارائه دهد. استيفن رابينز خلاقيت را به معناى توانايى تركيب انديشه ها و نظرات در يك روش منحصر به فرد با ايجاد پيوستگى بين آنان بيان مى كند .
گيلفورد دانشمند آمريكايى، خلاقيت را با تفكر واگرا (دست يافتن به رهيافت هاى جديد براى مسائل ) در مقابل تفكر همگرا ( دست يافتن به پاسخ ) مترادف دانسته است. افرادى كه تفكر واگرا دارند در فكر و عمل خود با ديگران تفاوت دارند و از عرف و عادت دور شده و روش هاى خلاق و جديد را به كار مى برند؛ برعكس كسانى كه از اين خصوصيت برخوردار نيستند تفكر همگرا دارند و در فكر و عمل خود از عرف و عادت پيروى مى كنند.

مهم ترين ويژگى هاى فرد خلاق

- آنها كنجكاو و جستجوگرند.
- در انجام كارها داراى پشتكار و انضباط هستند.
- داراى قوه تخيل (فعال) بالايى هستند.
- پيچيدگى در امور را بر سادگى ترجيح مى دهند.
- روحيه اى طنزگونه دارند و از شوخ طبعى برخوردارند.
- گرايش به سادگى و ايجاد نظم دارند.
- در انجام تصميم گيرى ها انعطاف پذيرند.
- آنها تمايل دارند كه احساسات و هيجانات خود را صريح بيان كنند.
- افراد خلاق از هوشى بالاتر از حد متوسط برخوردارند.
- به موضوعاتى توجه مى كنند كه ديگران به آن توجه نداشته اند.
- در مواردى آنها براى يك مسئله مى توانند چندين راه حل داشته باشند.

حال با توجه به تعاريف بيان شده در مى يابيم كه هنر(نقاشي) به واسطه ويژگى هاى زير مى تواند زمينه ساز خلاقيت در انسان باشد :
1. نقاشى كمك مى كند ذهن كودك در فضايى آرام بخش و با آزادى سير كند، كاوش نمايد و چيزهاى جديد كشف كند و انديشه هايى بروز دهد كه تجربه نشده است .
2. نقاشى زمينه ساز انگيزش است و كودك را وادار به حركت مى كند .
3. نقاشى با خلق زيبايى ها به مغز كودك آرامش مى بخشد و شرايطى را پديد مى آورد كه سلول هاى مغزى در فضايى به دور از هياهو و نگرانى انديشه نمايند.
4. نقاشى بهره گيرى از قوه تخيل فعال را در كودك تقويت كرده و اين خود مى تواند زمينه ساز افكار نو شود. بسيارى از اختراعات بزرگ برگرفته شده از تخيل ذهن بزرگانى است كه در گذشته اين اختراعات را در ذهن خود تصور كرده بودند و سپس توسط ديگران به عمل تبديل شده است.
5. نقاشى زمينه ساز ثبت تجربيات كودك است. تجربيات ثبت شده كودك مهم ترين چيزها براى وادار كردن كودك به تفكر است و رشد تفكر كردن سرآغاز دست يابى به افكار نو و بروز خلاقيت خواهد بود.
6. مغز از دو نيمكره تشكيل شده است. دو نيمه مغز شبيه يكديگر بوده و هماهنگ با هم عمل مى كنند. فعاليت هايى نظير رياضيات، زبان و ارتباط كلامى، منطق، بررسى و تجزيه و تحليل و نويسندگى در نيمه سمت چپ مغز انجام مى شود و فعاليت هاى نظير تصور و تجسم، شناخت رنگ، موسيقى، وزن و آهنگ، خيالات و آرزوها بر عهده نيمه راست مغز است . هرگاه انسان بتواند از دو نيمه مغز استفاده كند كارايى مغز بطور فوق العاده اى افزايش خواهد يافت . نود درصد مردم با سمت چپ مغز خود فكر مى كنند بسيارى از دانشمندان با بهره گيرى از نقاشى، تلاش كرده اند نيمه راست مغز خود را فعال نگهدارند و به همين علت لازم است كه با بهره گيرى از هنر، قابليت هاى مغزى خود را افزايش دهيم؛ بنابراين مي‌توان گفت نقاشى كردن موجب رشد عقلى كودك مى شود.
با در نظر گرفتن موارد شش گانه بالا چه نتيجه‌اى براى شما حاصل مي‌شود؟ بدون شك خود شما هم اذعان مي‌كنيد، اين موارد در صورتى حاصل مي‌شود كه كودك خودش قلم و كاغذ در دست بگيرد و نقاشى كند. البته ما استفاده از نقاشي‌هاى آماده را به صورت كامل نهى نمي‌كنيم و بر اين باوريم كه استفاده از اين نقاشى در كنار نقاشي‌هاى خود كودك به گونه‌اى كه مانع از بين رفتن خلاقيت و انگيزه كودك براى نقاشى كردن نشود، ايرادى ندارد.


منبع :
مقاله تأثير آموزش هنر بر خلاقيت كودكان؛ حميد ميرزا آقايى ؛ ماهنامه پژوهشى خبرى فرهنگستان هنر ايران، شماره 5، اسفند 1386(با كمى دخل و تصرف).
بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
براى مشاهده عكسها در اندازه بزرگتر، روى آنها كليك كنيد.
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS