صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Mid Playset Swing
نام: Mid Playset Swing
كد:22330
گروه سني:4 ...
Taboo
نام: Taboo
كد: 14552
گروه سني: 12 سال به بالا
تعداد ...
Story Bag
نام: Story Bag
كد: 9426
گروه سني: 3 سال به ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Porsche Panamera GTS White
نام: Porsche Panamera GTS White
كد : 89141
گروه ...
Qwikflip activity center
نام: Qwikflip activity center
كد: 5029
گروه ...
Pin Pin La Doctor
نام: Pin Pin La Doctor
كد: 4339
گروه سني: ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
يک هديه مناسب
ترديدى نيست که بازى، يکى از فعاليت‌هاى اساسى کودکان است. کودکان از طريق بازى، خود و دنيايشان را مي‌شناسند و نسبت به آن آگاهى و تجربه کسب مي‌کنند. بازى به کودکان فرصت مي‌دهد تا افکار و احساساتشان را بيان کنند، رفتار خود را کنترل کرده و در عين حال زمينه‌اى فراهم مي‌سازد تا جديت تصميم‌گيرى، حل مساله‌، همکارى و ابتکار در کودک افزايش يابد.

ارزش بازى از ابعاد گوناگون جسمانى، روانى، عاطفى، شناختى و اجتماعى قابل بررسى است و هر يک به نوبه ى خود تأثير مثبت خود را در روند زندگى کودک به جاى مي‌گذارد. به طور مثال، بازي‌هاى جسمانى باعث مي‌شود تا بافت‌ها و دستگاه‌هاى مختلف بدن از قبيل دستگاه گردش خون، تنفس، گوارش، بافت استخوانى، سيستم عصبى و ... بالاخره عضلات بدن رشد کند و طبيعتاً هر چه فعاليت‌هاى کودک متناسب‌تر باشد، هماهنگى ميان سيستم‌هاى ارگانيکى نيز متناسب‌تر خواهد بود . بازى،اجتماع کوچک کودکان،محيط بازى کودکان به مثابه يک اجتماع کوچک است با قوانين و نقش‌هاى خاص خود. کودک در حين بازى اين امکان را بدست مي‌آورد که نه تنها به خود بينديشد، بلکه به ارزش ديگران نيز پى ببرد و متوجه مقررات و قوانينى که در واقعيت‌هاى اجتماعى نيز وجود دارد بشود. در اينجا تکنيک و اخلاق، تواماً وارد بازى مي‌شود و عدم رعايت آن مجازات دارد. علاوه بر آن بازى وسيله‌اى است براى «بيان خود» زيرا در طى بازى کودک، رفتار، احساسات و ايده‌هاى خود را به راحتى نشان مي‌دهد.

کودک وسايل بازى را جزئى از بازى و در واقع جزئى از خود مي‌داند و نسبت به آن احساس مالکيت دارد. اگر چنانچه تعداد وسايل بازى، متناسب با تعداد کودکان نباشد، رفتار کودکان تغيير مي‌کند اين مساله در خانواده‌هايى که چند کودک در سنين نزديک به هم دارند و يا در مهدها بسيار ديده مي‌شود.
کودکان از کنجکاوى فطرى برخوردارند و هرگز منتظر نمي‌مانند که کسى بيايد و آنها را مجبور به آموختن کند. آنها مي‌خواهند همه چيز را بدانند پس به آنها فرصت بدهيد. خريد و هديه دادن يک اسباب بازى مناسب اين فرصت را به او مي‌دهد. تجربه کنيد.


اسباب‌بازى مناسب کدام است؟

اين سوالى است که بارها تکرار شده و هر وقت خواسته‌ايم براى کودک اسباب بازى را به عنوان هديه بخريم به آن فکر کرده‌ايم يک اسباب‌بازى خوب از چند جنبه بايد مورد بررسى قرار گيرد:

الف- جنس و مواد اوليه
به طور معمول اسباب‌باز‌ي‌ها ازجنس فلز، پلاستيک، چوب و يا پارچه ساخته مي‌شوند هر يک از اين مواد در نوع اسباب‌بازى و کاربرد آن تأثير خاص دارد که در هر صورت بايد از نظر ايمنى و بهداشتى مورد توجه قرار گيرد. مثلاً تيزى وسايل فلزى، تراشه‌هاى وسايل چوبى، شکنندگى وسايل پلاستيکى و غيرقابل شستشو بودن عروسک‌هاى پارچه‌اى بايد مورد توجه باشند.
- نخ‌هاى اتصال اسباب‌بازي‌ها بايد زياد بلند نباشد تا کودک آنرا به دور گردن خود نپيچد و يا قطر نخ‌ها نبايد بسيار کم باشد تا سبب بريدگى پوست دست کودک شود.
- در خميرهاى بازى بايد از رنگ‌هاى خوراکى استفاده شود تا سمى و خطرناک نباشند.

ب- تناسب سن کودک با ويژگى اسباب‌بازي‌ها
تناسب سن با وسيله ى بازى از چند جنبه قابل توجه است:
- توانائى استفاده از وسيله را داشته باشد. مثلاً دست‌هايش قدرت فشار دادن دکمه يا اهرم را داشته باشد.
- با توجه به علاقه ى کودک به وسايل منزل، اسباب‌بازي‌هاى جايگزين کاربردى باشد- مثلاً وسايل نجارى بايد بگونه‌اى باشد که علاوه بر بي‌خطر بودن، کاربردى باشد در غير اين‌ صورت کودک به سراغ شئي‌ واقعى خواهد رفت.
- از نظر رشد شناختى نيز قابل درک باشد. مثلاً يک وسيله ى بازى آموزشى که با کارت سرو کار دارد نمي‌تواند براى کودک 3 ساله مناسب باشد چون قانون‌پذير نيست و يا يک وسيله ى بازى چند نفره براى يک کودک قابل بازى نيست.

ج- نزديکى با واقعيت
سازندگان وسايل بازى، براساس آنچه در محيط زندگى بزرگسالان وجود دارد، اقدام به ساخت وسايلى چون وسايل پزشکى، خانه عروسکى، انواع ماشين‌ها، حيوانات و... مي‌نمايند. طبيعى است که کودک به اين وسايل حساسيت نشان دهد زيرا در دنياى بازيش از آنها مي‌خواهد استفاده کند.

د - آفرينندگى و سازندگى
اسباب بازى علاوه بر آشنا کردن کودک با اشياء گوناگون، بايد به کودک فرصت دهد تا خود بتواند خلق کند و بيافريند. با در اختيار گذاشتن خميربازى، وسايل ساختمان سازى به او فرصت مي‌دهيد تا بسازد و بيافريند.
بنابراين يک اسباب‌بازى خوب مي‌تواند چند ويژگى از ويژگى هاى را دارا باشد.

هديه هاى مناسب کودک براى سنين مختلف:

از تولد تا سن 18ماه :
جغجغه، زنگوله- عروسک‌هاى پارچه اى، جانوران پلاستيکى- وسايل نقليه ساده- مکعب‌هاى سوراخ دار، کتاب‌هاى پارچه‌اى يا مقوائى کلفت، اسباب‌بازي‌هاى فشار دادنى صدا دار، اشياء شناور براى آب‌بازى، وسايل کشيدنى و هل دادنى، تو‌پ‌هاى نرم

18ماهگى تا 3سال:
وسايل شن‌بازى، عروسک قابل شستشو، پيچ و مهره پلاستيکى، چکش و ميخ پلاستيکى، سه‌چرخه، توپ، وسايل کشيدنى و هل دادنى، پازل‌هاى 3 تا 5 قطعه، مکعب‌هاى درشت خانه‌سازى وسايل نقاشى، کتاب‌هاى تصويرى

3 تا 5سال:
عروسک و وسايل خانه عروسکى، پازل 9 تا 15 قطعه، جانوران پلاستيکى گوناگون، وسايل نقليه گوناگون، وسايل خميربازى، وسايل نقاشى، مکعب‌هاى ساختمان سازى اندازه بزرگ و متوسط ، کتاب تصويرى، توپ، انواع لباس‌هاى مشاغل گوناگون.

ضمن تاکيد در روند انتخاب اسباب‌بازي‌ها و توجه به بازى کودکان و شريک شدن در بازي‌هاى کودکان به نکاتى چند اشاره مي‌شود:
1- با کودکان بازى کنيد. همراهى شما مي‌تواند آغازگر بازى باشد و يا وارد شدن در بازى آنها به منزله ى توجه به روند فعاليت آنها و جدى گرفتن بازيشان مى باشد.
2- اسباب‌بازي‌هاى زياد، باعث سردرگمى کودک مي‌شود هميشه چند وسيله را در اختيار او قرار دهيد و به تناوب آنها را تغيير دهيد.
3- به جاى يک سبد اسباب‌بازى از چند جعبه استفاده کنيد که از همان ابتدا بتواند طبقه‌بندى کند.
4- کودک براى يافتن وسيله ى مورد نظرش بارها سبد را خالى خواهد کرد در روز بيش از3 بار سبد او را جمع نکنيد.
5- از شکسته شدن اسباب‌بازي‌ها نگران نشويد و يا کودک را سرزنش نکنيد. چه بسا کنجکاوى او، باعث شکستن وسيله بازى شده است.
6- براى بازى کودک جائى را مشخص کنيد تا کودک در آرامش و بدون نگرانى از بر هم خوردن آنچه که ساخته، در آنجا بازى کند در ضمن او بايد بتواند شما را ببيند.

نويسنده:دکتر فرشته مجيب
بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS