صفحه اول قصه هاى لگو اخبار گلوبال برند تويز نمايندگي هاي فروش ثبت نام پيشنهادات تماس با ما
 
جالب و ديدنى
فروش استثنائي گلوبال برند تويز
كلوپ خلاقيت
مژده به تمامى علاقمندان و اعضاى کلوپ خلاقيت، اين بخش ...
مقاله
در اين بخش هر ماهه مقاله هاى آموزنده اى براى مطالعه ...
نمايش فيلم هاي جذاب از محصولات گلوبال برند تويز
با انتخاب هر يک از بخش هاي زير مي توانيد تيزرهاي جذاب ...
 
حراج
Mid Playset Swing
نام: Mid Playset Swing
كد:22330
گروه سني:4 ...
Piranha Panic
نام: Piranha Panic
كد: 5924
گروه سني: 5 سال ...
Princess sofia
نام: Princess sofia
كد: 6628
گروه سني: 3 سال ...
براى مشاهده تمام موارد حراج اينجا را كليك كنيد.
نقشه سايت
 
اسباب بازى هاى جديد
Pin Pin La Doctor
نام: Pin Pin La Doctor
كد: 4339
گروه سني: ...
Top Secret R/C Aston Martin 007
نام : Top Secret R/C Aston Martin 007
كد : 62070
گروه ...
Dodge Viper
نام : Dodge Viper
كد : 94176
گروه سني:8 سال ...
براى مشاهده تمام موارد اسباب بازى هاى جديد اينجا را كليك كنيد.
جهان و فهم دنياى اطراف
جستجو و کشف : اين موضوع ثابت شده است که نوزادان تنها کمى بعد از تولد مى توانند اشياء اطراف خود را ببينند. همچنين پيشتر تحقيقات قبلى نشان داده اند که نوزادان در مورد شکل، اندازه و عمق چيزهايى که اطراف خود مى بينند، اطلاعات دارند. در همين راستا، تحقيقات نشان داده است که تنها چند روز بعد از تولد، کودک دستش را براى گرفتن اشيائى که در محدوده ى او هستند و دست کودک به آنها مى رسد دراز مى کند.
اين نشان مى دهد که نوزاد مى تواند فاصله اشياء را از خود حدس بزند و تشخيص بدهد که چه چيز هايى در محدوده ى او قرار دارد و چه چيزهايى در فاصله اى دورتر واقع شده اند. با اين وجود هنوز سئوال اين است که: فهم کودک از چيزهايى که بدست يا به دهان مى گيرد و يا مى بيند چگونه است؟ و چگونه واکنش هاى اوليه آنها از قبيل گريه، مکيدن و گرفتن اشياء تبديل به حس کنجکاوى و تلاش براى فهميدن دنياى پيرامون مى شود؟

- کودک از بدو تولد تا سه ماهگى تلاش مى کند تا چه چيزى را بياموزد؟
فقط چند روز طول مى کشد تا نوزاد بتواند توانايى بررسى اشياء اطراف را به کمک چشم ها بدست آورد. و هر چقدر که زمان مى گذرد اين توانايى کودک بيشتر و قوى تر مى شود. زمانى که هماهنگى بين دست ها و چشم ها برقرار شود نوزاد دو ماهه شروع به گرفتن هر آنچه که مى بيند، مى کند و هر چيزى را هم که در دست يا به دست مى گيرد، در دهان خود مى گذارد. با اين کار کودک با ويژگى ها و خصوصيات اشياء و احساسى که اشياء به او مى دهند آشنا خواهد شد.

در سه ماهگى، کودک شروع به عمل کردن مى کند و از اين کار به عنوان وسيله اى براى به حرکت در آوردن دنياى اطراف استفاده مى کند که به نوبه خود نيازمند درکى ساده و ابتدايى از قوانين علت و معلول مى باشد. و همچنين فهمى ساده از زمان و يا گذر زمان لازم است که به رفع نيازها و خواسته هاى کودک کمک مى کند.

- کودک براى تقويت اين توانايى ها چه کارهايى انجام مى دهد؟
از بدو تولد تا سه ماهگى کودک بيشتر وقت خودش را به نگاه کردن به اشياء مى گذراند. با اين حال، او هنوز نمى داند که اشياء نيز داراى واقعيت هستند. اشياء حکم نقاطى را دارند که در آن نقاط ارتباط شکل مى گيرد حتى اگر براى کودک دلپذير نباشد.
در ابتدا، کودک تنها مى تواند جغجغه را بدست بگيرد آن هم اگر در دستش بگذارند. او هنوز نمى داند که خودش مى تواند براى گرفتن جغجغه تلاش کند. اين چيزى است که او خودش بايد به آن پى ببرد.
از چهار تا هفت هفتگى نوزاد هر چيزى را که مى بيند به دست مى گيرد و در عين حال اشيائى را که به دست گرفته اند را به دهان برده يا تکان مى دهند و يا پرتاب مى کنند. آنها ياد مى گيرند که اشياء مختلف واکنش هاى مختلفى از خودشان در مقابل خواسته هاى آنها نشان مى دهند. اين امر شروع دسته بندى اشياء در ذهن کودک بر اساس استفاده آنها است.

محققان در بررسى هاى خود نشان داده اند که کودک در اين مرحله چگونه از گريه به عنوان روشى تجربى براى رسيدن به نتيجه ى دلخواه خويش استفاده کرده و ارتباط علت و معلولى برقرار مى کند.
از شش تا هشت هفتگى کودک بين گريه هايش براى لحظاتى آرام مى شود تا بدين وسيله جلب توجه نمايد. اگر صداى پاى والدين خود را بشنود باز هم کمى گريه مى کنند و دوباره آرام مى گيرند تا اينکه به چيزى که مى خواهند برسند. گريه به عنوان عملى خودخواسته اولين نشانه بيرونى است که کودک از آن براى کنترل و سروسامان دادن به دنيا استفاده مى کند.

- والدين چه نقشى مى توانند در تقويت توانايى ها و علائق کودک خود ايفاء کنند؟
اشياء و يا اسباب بازى هايى در اختيار کودک بگذاريد تا او بتواند به راحتى آنها را لمس کرده و بين سفتى و نرمى، صافى و زبرى و ديگر ويژگى ها ى آنها تمايز بگذارد.
با کودک خود بازى کنيد و اشياء مختلف را در دستانش بگذاريد و يا او را تشويق کنيد تا به صداها مختلف گوش بدهد و يا به رنگ ها و حرکت هاى مختلف نگاه کند. وسايل و اشيائى براى نوزاد جالب هستند که به او اجازه مى دهند تا ارتباطى لذت بخش بين صدا و حرکت برقرار کند مانند جغجغه، جعبه هاى موسيقى، تلفن هاى همراه و يا وسايلى که بتواند بافت آنها را لمس کند.
در بازى هاى پرورشى هم والدين و هم کودکان در آن شرکت کرده و آموزش مى بينند، هر دو طرف ياد مى گيرند که هر حرکتى از جمله گريه ها، خنده ها و گاز گرفتن ها به چه معنايى است و چه پاسخى بايد نسبت به آن داده شود.

جهان و يافتن منطق آن
آيا در کودک فهمى از عمق و ژرفا وجود دارد؟ آيا مى تواند بين چهار ضلعى، دايره و مثلث تفاوتى قائل شود؟ آيا نوزاد فهمى از کميت و مقدار دارد؟ آيا مى تواند صداى موسيقى را از صداهاى ديگر تشخيص دهد؟ براى پاسخ به تمام اين سئوال ها نيازمند مطالعاتى بر روى آن بخش ازفهم کودک است که کار تشخيص و دسته بندى تمام آنچه او اطراف خود مى بيند، مى شنود و حس مى کند را انجام مى دهد.

- کودک از بدو تولد تا سه ماهگى تلاش مى کند تا چه چيزى را بياموزد؟
تحقيقات نشان داده است که نوزاد بعد از تولد داراى فهمى کلى از اطراف خود مى باشد و مى تواند صداهاى ريتميک و ملوديک را بشنود. آنها همچنين درجه اى از تشخيص عمق از سطح را بدست مى آورند که به کودک قدرت ديد سه بعدى را مى دهد.
در حقيقت از لحظه اى که نوزاد به دنيا مى آيد، حساسيت فوق العاده اى به محيط صوتى خود نشان مى دهد. آنها ريتم هاى زمانى و تغييرات در جريان هاى وارد شده صوتى را درک مى کنند. به عبارتى، آنها صداها را به ريتم ها و الگوهاى آهنگين دسته بندى مى کنند. همچنين به نظر مى رسد که کودکان يک احساس ذاتى از عمق دارند، يک منطق ذاتى که مسافت و زاويه ها را براى فراهم آوردن يک تصوير سه بعدى، محاسبه مى کنند و حتى مى توان گفت که کودک خودش درباره زاويه ها و مسافت در زمانى ديگر مواردى را خواهد آموخت.
لازم به ذکر است که، نوزا د دنيا را آن طور که ما مى بينيم نمى تواند ببيند. محيط اطراف از ديد نوزاد بيشتر شبيه يک سرى شکل هاى درهم و پيچيده است و هيچ کدام از آنها منظم و از نظر هندسى ساده نيستند.

- کودک براى تقويت اين توانايى ها چه کارهايى انجام مى دهد؟
نوزاد سر خود را به طرف صدا مى چرخاند. اين عکس العمل به صدا تا دو ماهگى ناپديد شده ولى دوباره تا چهار ماهگى تحت کنترل خود کودک ظاهر مى شود. در اين مرحله نوزاد به سطوحى که داراى نقش و نگارى ساده هستند به مدت طولانى ترى نسبت به سطوح صاف خيره مى شوند. با اين حال، اگر نقش و نگارها بيش از اندازه باشند نوزاد را گيج مى کنند.
نوزاد در هفته چهارم از خود نشانه هايى از نگرانى و اضطراب نشان مى دهد هنگامى که مى بيند مادر در جايى ايستاده ولى صدايش از جاى ديگرى مى آيد. صداى مادر بايد از همان مکانى که او ايستاده بيايد. اين انتظار شکلى اوليه و ابتدايى از يک ارتباط منطقى است.
از هفته چهارم تا هفتم نوزاد توانايى هاى خود را در به دست يا دهان گرفتن اشيائى که در محدوده اش است افزايش مى دهد. اين کار روشى بسيار خوب براى تفاوت گذاشتن بين اشياء و دسته بندى آنها مى باشد.

- والدين چه نقشى مى توانند در تقويت توانايى ها و علائق کودک خود ايفاء کنند؟
والدين مى توانند محيطى جذاب و هيجان انگيز براى کودک خود فراهم کنند ولى بخاطر بسپاريد که بيش از حد هيجان انگيز نباشد. کودکان به سرعت خسته مى شوند ولى همواره ثبات و تکرار را دوست دارند. محيطى ساده و در عين حال متنوع بسيارمى تواند به والدين در اين کار کمک کند. از وسايل و اسباب بازى هايى با تضاد رنگ بالا استفاده کنيد و همچنين براى کودک خود اسباب بازى هايى از قبيل جغجغه، جعبه هاى موسيقى و غيره که صداهاى مختلف و متنوع توليد مى کنند تهيه کنيد. محيط اطراف کودک خود را با وسايل مختلف شلوغ نکنيد. چند اسباب بازى مناسب و خوب مى تواند کافى باشد.اين مقاله ادامه دارد ...

برگرفته از وب سايت لگو
مترجم: ابراهيم مبارك آبادى

کليه حقوق اين مقاله متعلق به گلوبال برند تويز مى باشد و هر گونه انتشار مطالب آن با درج منبع بلا مانع مى باشد.

بازخورد (نظر شما) | نسخه قابل چاپ
 


درباره ما
© 2009 - 1388 كليه حقوق اين وب سايت براى Global Brand Toys محفوظ ميباشد. طراحى و پياده سازى با InfoCMS